Eşsiz Bir Kendini Keşfetme Aracı: Dönüşüm Oyunu

Eğitim Tarihi: 23 Mayıs 2015
Yer: İstanbul
Türü Seviye Kategori Ücret
Sınıf Eğitimi Başlangıç
İleri
Orta
İnsan Kaynakları
Kişisel Gelişim
650,00 TL + KDV
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

donusum-oyunu

Nedir?

Joy Drake ve Kathy Tyler Findhorn’da (İskoçya) yaşarken uzun çalışmalar sonucunda dönüşüm oyununun kutu versiyonunu oluşturmuş ve geliştirmişlerdir. Dönüşüm oyunu masa başında, bir tahta üzerinde zarları, zarfları, kartları, taşları, zarı ve pulları ile en az 1 en fazla 6 kişi ile oynanabilen bir oyundur.

“olayların özüne kestirme bir yol.”

Amaç

Hayat bazen lütuflarla, içgörülerle ve etrafımızdaki insanlarla kalpten bir bağlantı ile doludur. Diğer zamanlarda ise bir dizi engelle sarsılır, acılar biriktirir ve hatta depresyona düşeriz . Bazense birisi umulmadık bir şekilde bizi taktir eder veya bize hizmet etmeyi teklif eder veya biz bir başkasına yardım etmeye çalışırız.

Hayatın böyle çok çeşitli bir deneyimlerle dolu olması gibi “Dönüşüm Oyunu” da öyledir. Eğlenceli ama karmaşık bir oyun olan “Dönüşüm Oyunu” bir oyun edasıyla hayatınızdaki temel konuları dönüştürmede sağlam ve güçlü bir yol sunar. Oyunun amacı farkındalık alanında derinleşmek ve zorlukları oyun gibi ama derin bir şekilde fırsatlara dönüştürmektir. Diğer oyuncuların ve kolaylaştırıcının sağladığı güvenli ortamda. Oyun yaşamınızda açık olmayan, sizi zorlayan, içinden çıkamadığınız bir konuda güçlü yanlarınızı, kendinize koyduğunuz engelleri, amacınıza ulaşmak için atacağınız adımları ve sizi bu konuda destekleyecek iç niteliklerinizi görmenize yardımcı olarak ve izin verdiğiniz ölçüde farkındalığınızı arttırarak sizi geliştirir. Oyun hayatınıza ve karşı karşıya kaldığınız durumlara bakarak, bunlara nasıl tepki verdiğinizi ve bu farkındalıklarınızı gelişiminiz için nasıl kullanabileceğinizi görmenizi sağlamayı amaçlar.

Yaşam Oyununda “Dönüşüm Oyunu” ile Kendini Keşfetme…….

Kökeni farklı birçok şeyden etkilenerek oluşturulmuş dönüşüm oyunu eşsiz bir kendini keşfetme aracıdır. Dönüşüm oyunu yaşamın kendisine mistik bir okul, öğrenme ve hizmet arenası gibi yaklaşır.

Ayrıca denilebilir ki:
“Oyun sizin içinizden gelir –size bu ya da şu diyen başka birisi değildir.”
“Hafif, neşeli ve eğlencelidir, ve aynı zamanda da derin ve ciddidir.” “…………………………..olayların özüne kestirme bir yol.”

Oyun yaşamınızda açık olmayan, sizi zorlayan, içinden çıkamadığınız bir konuda güçlü yanlarınızı, kendinize koyduğunuz engelleri, amacınıza ulaşmak için atacağınız adımları ve sizi bu konuda destekleyecek iç niteliklerinizi görmenize yardımcı olarak ve izin verdiğiniz ölçüde farkındalığınızı arttırarak sizi geliştirir. Oyun hayatınıza ve karşı karşıya kaldığınız durumlara bakarak, bunlara nasıl tepki verdiğinizi ve bu farkındalıklarınızı gelişiminiz için nasıl kullanabileceğinizi görmenizi sağlamayı amaçlar. Kişisel olduğu kadar gruplara özgü sorunların çözülerek istenilen hedeflere ulaşılması için de etkileşimli bir araç olarak kullanılabilir.

Oyuna bakma şekillerinden biride şudur ki, Oyun; ruhun yaşam boyunca sürdürdüğü yolculuğun bir minyatürünü yeniden yaratmayı hedefler ve bunu da kişinin hayatında yarattığı deneyimlere bakabileceği, benimsediği davranış modellerinin, kalıplarının, tavırlarının ve hayata verdiği yanıtların değerlerini sorgulayabileceği bir içerikte sunar . Oyun, kişinin hayatındaki güçlü noktaların altını çizer, sınırları ve kör noktaları tespit edip, mevcut sorunlara taze bir bakış açısı getirir.

Oyunla farkındalık kazanabileceğiniz konulara örnekler:

  • İş, evlilik, aile gibi konularda yaşadığınız kişilik çatışmalarının çözülmesinde
  • Korku, depresyon, endişe, stress, içerleme gibi olumsuz duyguların kaynaklarını anlamada ve aşmada
  • Başarılarınız ve yaratıcılığınızın önündeki engelleri kaldırmada
  • Kendinizi yeni ve değişik olasıklara açmanızda
  • Önemli kişisel sorunların açıklığa kavuşturulmasında

Kolaylaştırıcının Rolü

Oyuncuların oyun hedeflerine ulaşmalarında destek vermek, oyunun kurallarını oyunculara anlatmak, gerektiğinde hatırlatmak ve dönüşümün yaratılacağı alanı oyuncular için tutmaktır.

Kontenjan
6 kişi
Eğitimin Yeri
Larespark Hotel Taksim, Topçu Cad. No:19, 34093 Taksim/İstanbul (Ulaşım)
Eğitim Zamanı
23 Mayıs 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat

Müge Özkorkut

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.