FİNANSAL İNGİLİZCE

Eğitim Başlangıcı: 27 Mart 2015
Yer: İstanbul
Türü Seviye Kategori Ücret
Sınıf Eğitimi İleri
Orta
Kişisel Gelişim
Teknik Eğitimler
Uzmanlık Eğtimleri
740,00 TL + KDV
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

FİNANSAL İNGİLİZCE

1) İngilizce Finansal Temel Terminolojinin Algılanması

2) İngilizce Finansal Tabloların Okunması

3) İngilizce Modern Finans Tekniklerine İlişkin Terimlerin Takibi

4) İngilizce Piyasa Yorumlarının Algılanması

 

gibi konularda ingilizce seviyesini artırma amaçlı bir program olup; 

akademisyen ve öğrenciler ile kariyerinde ilerleme amacındaki finans ve reel sektör çalışanlarına yönelik bir programdır. 

 

Katılımcıların en az orta (intermediate) seviyede İngilizce bilgisine sahip olması verim alınabilmesi için gereklidir.

 

Eğitmen : Dr. Murad Kayacan

Gelibolu/Çanakkale doğumlu olan Sn. Kayacan, iki kez AFS sınavını da kazandığı başarılı bir ilk ve orta öğretim sonrası 1984 senesinde Kocaeli/Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi’nden (GBHL) mezun olmuş ve akabinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanmıştır. Bölümünü 1988 senesinde başarıyla tamamladıktan sonra, alanında ilk olan Marmara Üniversitesi Bankacılık Enstitüsü Bankacılık yüksek lisans programına başlayan Sn. Kayacan, 1989 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) açmış olduğu ilk uzmanlık sınavını birincilikle kazanarak uzman yardımcısı ünvanı ile mesleki hayatına başlamıştır. İMKB’nin o tarihteki tek faal piyasası olan Hisse Senetleri Piyasası’nda göreve başlayan (1990 – 94) Sn. Kayacan, akabinde İMKB Vadeli İşlemler Piyasası Müdürlüğünün kuruluşu sırasında ilk birim personeli ve müdür yardımcısı olarak görev almıştır (1994 – 1997). Mesleki kariyerinin yanı sıra “Options on Equity Instrument and Applicability in Turkey” başlıklı bitirme tezi ile yüksek lisans derecesini hak eden (1991) Sn. Kayacan, 1997 – 1998 senesinde birim müdürü olarak görev aldığı İMKB Araştırma Müdürlüğünden sonra Aralık 2011’e kadar İMKB Eğitim ve Yayın Müdürlüğü birim müdürü olarak görev almıştır. Yine Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Bölümünde akademik faaliyetlerini devam ettiren Sn. Kayacan, doktora eğitimini “Uluslararası Türev Ürün Piyasalarında Sistemik Risk ve Krize Teorik ve Uygulamalı Bir Yaklaşım” adlı tez çalışması ile tamamlayarak 2000 senesinde doktor ünvanını hak etmiştir.

SPK tarafından yayınlanan “The Portfolio Selection Problem Under Capital Market Integration of European & Emerging Capital Markets” (2003) adlı ortak yazarlı çalışmanın dışında başta sermaye piyasaları lisanslama sınavına yönelik olmak üzere toplam 12 calismasi çeşitli zamanlarda kitaplastirilmistır. 2011 senesinde Vadeli Piyasalarda Teori ve Uygulama Işığında 50 Altın Kuralbaşlıklıortak yazarlı kitabı ve son olarak 2012 senesinde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) yayını olan Borsaların Yapısı ve İşleyişi başlıklı ders kitabında iki bölüm kaleme almıştır.

Dr. Kayacan, başta İMKB Üye Temsilcisi ve Halka Açık Şirketlere Yönelik Eğitim programlarında olmak üzere İstanbul, Marmara, Bahçeşehir, Maltepe, Kültür, İstanbul Aydın, Yalova ve Gediz Üniversitelerinde de çeşitli dönemlerde “sermaye piyasasi teorisi / mevzuatı”, “finansal yönetim”, “sermaye piyası kurum ve araçları” ve “türev ürünler” başlıklarında lisans ve

lisansüstü seviyesinde dönemlik türkçe ve ingilizce olarak yarı zamanlı eğitimler de vermektedir.

2002 senesinde başarıyla tamamladığı meslek sınavlarından sonra Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir (SMMM) ünvanını hak etmiş; Kasım 2013 itibariyle de Kamu Gözetim Kurulu’nun sınavlarında başarılı olarak Bağımsız Denetçi ünvanını hak etmştir.

Halihazırda İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası üyesi olup; İSMMMO Meslek Ahlakı (Etik Değerler) Komitesinde iki dönem üyelik yaptıktan sonra Ocak 2008 – Aralık 2010 döneminde de Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) I. Dönem Etik Kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

Ayrica Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından 5.si düzenlenen Geleneksel Ekonomi Ödülleri Bilimsel Eser Yarışmasında,Türkiye’deki Beşeri Sermayenin Ekonomik Değeri, Değerlendirilmesi, Avrupa Birliği ve Bölge Ülkelerine Göre Karşılaştırılması” konulu ortak çalışması ile Mayıs 2005’te ikincilik ödülüne layik bulunmuş ve çalışma T.C. Ziraaat Bankası A.Ş. tarafından basılmıştır.

Dr. Kayacan, meslek hayatındaki idari görevlerinin yanısıra Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bünyesinde yapılandırılan sırasıyla ‘mala ve finansal ürünlere dayalı vadeli işlemler’ (1995) ve ‘sermaye piyasaları çalışanlarının lisanslanması ve lisanslama şirketi kurulmasına’ (1999) ilişkin alt komisyonlarda görev almış; gerek türev ürünler ve gerekse de lisanslama alanında gerçekleştirilen ulusal mevzuatı oluşturma çabalarına katkıda bulunmuştur. Ulusal sermaye piyasalarımızdaki ilk türev ürünler borsası deneyimi olan İzmir Vadeli işlemler ve Opsiyon Borsası (İZVOB)’da da İMKB adına Yönetim Kurulu üyeliği görevini de 1995 – 96 senelerinde gerçekleştirmiş olan Dr. Kayacan, Istanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesi hazırlıkları kapsamında insan kaynakları ve eğitim başlıkları altındaki çalışma gruplarında  İMKB Temsilcisi olarak da görev yapmıştır.

TEDMER ve TKYD gibi sivil toplum örgütlerindeki gönüllü katkılarının yanı sıra  Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) ile Finans Topluluğu gibi akademik dayanışma örgütlerinde de hala üyedir.

İMKB’nin 1986 yılındaki kurulusunun hemen akabınde 1989 senesinde başladığı görevinde katkı sağladığı ulusal sermaye piyasalarımız açısından dönüm noktası niteliğindeki projeler şunlardır:

  1. Kuruluştaki mevcut tek piyasa olan İMKB Hisse Senetleri Piyasası’nda piyasa alım satımlarının gerçekleştirilebilmesine katkı sağladığı Piyasa Eksperliği görevi sırasında İMKB Hisse Senetleri Piyasası alım satım sisteminin “insana dayalı tahta bazlı”  akıştan “elektronik ortamda bilgisayar bazlı” (ELİT) akışa dönüştürülmesi projesinde görev aldı. 1993 senesinde ELİT alım satım sisteminin uygulandığı Kanada Vancouver Menkul Kıymetler Borsası’nda elektronik alım satım sistem eğitimi alarak İMKB Üye Temsilcilerinin yönelik eğitimlerde eğitimci olarak görev almıştır.
  2. Chicago Board of Options Exchange (CBOE) ve Chicago Merchantile Exchange (CME)’de aldığı uygulamalı eğitimler ışığında İMKB Vadeli İşlemler Piyasası’nın kurulmasında tüm taraflarına ilişkin çerçeve mevzuatın uluslararası benzerleri incelenerek yapılandırılması ve piyasa alım satım algoritmasının hazırlanması projelerine katkı sağlayarak İMKB Vadeli İşlemler Piyasası Müdürlüğünün kurucu Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. (1994 – 1997)

Ulusal sermaye piyasalarına ilişkin katkı sağladığı projeler ise aşagıdadır;

1) Sermaye Piyasası Lisanslama Tebliği’nin yazılması ve Lisanslama şirketi kurulması çalışmalarında İMKB temsilcisi

2) Sermaye piyasalarımızın ilk düzenli vadeli işlem borsası deneyimi olan İzmir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (İZVOB) kuruluş çalışmalarında İMKB temsilcisi (Agustos 1995 – Mart 1996)

2012 senesi başından itibaren öncelikle bankalarımız olmak üzere çok çeşitli üniversite ve eğitim kurumlarında dersler vermektedir. Vermekte olduğu ders başlıkları ise aşağıdaki gibidir:

1) Sermaye Piyasacılığı ve Borsacılık Teori ve Uygulamaları

2) Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Güncel Gelişmeler

3) Teşkilatlanmış Borsa ve Piyasalar (İMKB-İAB-VOB)

4) Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları

5) Kurumsal Yönetim ve Türk Sermaye Piyasalarında Gelinen Nokta

6) Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İşletmelere Etkileri

7) İşletmelere Ucuz Fon Temininde BORSAİSTANBUL ve GİB

8) Şirketlerde Kurumsallaşma ve Biz Olma

9) Türev Ürünler: Forward-Futures-Options

10) Yatırım Ürünleri Teori ve Uygulaması

11) Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler: Menkul kıymetleştirme ve teori ışığında ilgili mevzuat

12) Finansal Yönetim

13) Modern İşletmelerde Liderlik

14) Günümüzde İşletmeleri için Etik ve Etik kodu yazma

Kontenjan
20 kişi
Eğitimin Yeri
Mona Hotel, Barbaros Mh., Tahran Caddesi No:5, 06680 Kavaklıdere, Ankara (Ulaşım)
Oturumlar
27 Mart 2015 Saat: 11:00     Süre: 7 saat
28 Mart 2015 Saat: 11:00     Süre: 7 saat
Öncesi
Bu eğitim daha önce 41 kez verildi

Dr. Murad Kayacan

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.