Karar Verme ve Problem Çözme

Eğitim Tarihi: İstediğiniz Zaman
Yer: Size Özel
Türü Seviye Kategori
Özel Eğitim Başlangıç
İleri
Orta
İnsan Kaynakları
Kişisel Gelişim
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

Günümüz organizasyonlarında karşılaşılan sistematik problemler, çoğu zaman farklı fonksiyonlardan, farklı uzmanlık, deneyim ve bakış açısına sahip insanların bir araya gelerek karar alma ve çözüm üretmelerini gerektirir. Bu gereksinim, içinde bulunulan durumu daha iyi anlama, çok sayıda yaratıcı çözüm seçeneği üretme, çözümün sahiplenilmesini kolaylaştırma gibi pek çok avantajın yanı sıra farklı beklenti ve tutum içindeki insanların birbirine uyum sağlamaları, sistematik bir yaklaşım geliştirmeleri ve asıl sorunun ya da doğru çözümün ne olduğu konusunda uzlaşmaları gibi bir takım güçlükleri de beraberinde getirir.

Karar verme ve problem çözme sürecinin farklı adımlarına yönelik olarak geliştirilmiş sistematik yöntemlerin kullanılması, bu tür durumlarda karşılaşılabilecek olumsuzlukları en aza indirgeyip, kazanımları ise en üst düzeye çıkararak; sürecin etkinliğini artırmakta önemli bir işlev görmektedir.

Eğitim İçerik :

Karar Verme ve Problem Çözme Süreci

 • Karar verme ve problem çözme kavramları ve birbirleriyle ilişkisi
 • Problem ve karar türleri
 • Kurum içerisinde karşılaşılan yönetsel problemler ve genel problem çözme yaklaşım
 • Etkin karar verme ve problem çözme sürecinin adımları
 • Takım halinde karar verme ve problem çözme

Karar Verme ve Problem Çözme Sürecinin Etkinliğini Arttıracak Yöntemler

 • Sorun ve Sorun Çözme
 • Sorunu Ortaya Koyma
 • Bilimsel Sorun Çözme Teknikleri
 • Bireysel Sorun Çözme Tekniği Üretmek
 • Sorunu Çıkaran Düşünme Biçimleri
 • Sorunu Sorun Olmaktan Çıkarmak İçin

Yöntemlerin Kullanımına İlişkin Uygulama Örnekleri

Cem ÖZÜAK

Cem Özüak 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Kartal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü mezunu olan Cem Özüak, üniversite hayatında sırasıyla 1998 yılında Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ve 2002 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı Kişiler Arası İletişim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans tezi, “Kitle İletişim Araçlarıyla Propaganda Teknikleri” dir. Şu anda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Neoglance Eğitim Derneği’nden Yaşam Koçluğu ve Öğrenci Koçluğu eğitimleri almıştır. Eğiticinin eğitimleri de dahil olmak üzere pek çok kurumdan çeşitli eğitimler almıştır ve almaktadır. İş hayatına Yaşar Holding’te pazarlama uzmanı olarak başladı. Ardından Türkiye İş Bankası’na girdi ve orada yedi yıl boyunca yatırım bankacılığından nakit yönetimine kadar geniş bir skalada bankacılık tecrübesi edindi. İletişim ve yönetim bilimleri alanındaki çalışmaları bankacılığın önüne geçince müşteri ilişkileri yöneticisiyken bankadan ayrılarak eğitim ve danışmanlık alanında çalışmaya başladı. 2010 yılından beri İndigo Dergisi’nde yönetim kurulu üyeliği ve yazarlık yapmaktadır. İletişim ve farkındalık alanlarında yazıları yayınlanmaktadır. İndigo Dergisi, 2014 Altın Örümcek Web Ödülleri’nde halkın favorisi seçilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı departmanlarda satış, mağazacılık, çağrı merkezi ve insan kaynakları alanlarında “uzman eğitmen” unvanıyla dersler verdi. Ayrıca Vodafone – İşkur ortaklı bir insan kaynakları projesinin Türkiye yöneticiliğini yaptı. Bu projede Vodafone’un ihtiyaç duyduğu kurumsal satış kanalı müşteri temsilcilerinin seçilmesi, eğitimlerinin verilmesi ve ardından işe yerleştirilmelerini sağlayan tüm süreci başarıyla yönetti. Kurumlara yönetim, insan kaynakları, pazarlama ve kurumsal iletişim alanlarında danışmanlık hizmeti sunmanın yanı sıra özel olarak tasarladığı “İkna Mühendisliği”, “Siyaset Koçluğu” ve “İkna Koçluğu” eğitimlerini kurumların çeşitli departmanlarına ve açık eğitimlerde bireylere vermektedir. Pazarlama iletişimi, insan kaynakları, çağrı merkezi, subliminal mesajlar, siyasal iletişim, kişiler arası iletişim, NLP, ikna mühendisliği, satış mühendisliği, yaratıcı düşünme ve problem çözme, motivasyon, satış yönetimi, CRM, beden dili, sosyal medya, sözel iletişim, telefonda iletişim, sunum teknikleri, CV hazırlama ve mülakat teknikleri, takım çalışması, stres ve öfke yönetimi konularında bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir.

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.