T.C. Ekonomi Bakanlığı Yüzde 70 Destekli Otomotiv Sektörü İçin Kalite Yönetim Sistemi (kalite mühendisi yetiştirme) Sertifika Programı

Eğitim Başlangıcı: 13 Nisan 2015
Yer: İzmir
Türü Seviye Kategori Ücret
Sınıf Eğitimi Başlangıç
İleri
Orta
Kalite Yönetim Sistemleri
Otomotiv Yönetim Sistemleri
2.960,00 TL + KDV
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

 

Otomotiv Sektörü için Kalite Yönetim Sistemi

 

Kalite Mühendisi Yetiştirme Programı; ürün/hizmet ve süreç kalitesini belirlemek, ölçmek ve iyileştirmek isteyen kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu program ile otomotiv sektöründeki kuruluşlarda kalite yönetim ve iyileştirme faaliyetlerinin planlama ve uygulanmasında liderlik yapabilecek bilgi seviyesine ulaşmış Kalite Mühendisleri yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
6 modülden oluşan program; ilk olarak Kalite Mühendislerinin sahip olması gereken yetkinlikleri, görevleri, temel kalite bilgileri ve sektör içinde faaliyet gösterdikleri pazarın dinamiklerinin katılımcılar tarafından anlaşılmasından başlamaktadır. İkinci modülden itibaren bir Kalite Mühendisinin otomotiv sektöründe ihtiyaç duyduğu ISO/TS 16949:2009 Kalite Yönetim Sistemi standart bilgisi ve diğer yönetim sistemleri temel bilgileri kendisine kazandırılmaktadır. Üçüncü modülde; ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetimi ile birlikte; tedarikçi denetimi, süreç denetimi ve ürün denetimi yolu ile kuruluşlar içinde sürdürülen faaliyetlerin performansının izlenerek kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Dördüncü modülde ürün ve süreçlerin yönetiminin planlanması, kontrol sistemlerin tasarlanması, uygulama ve geliştirilmesi esas alınmıştır. Beşinci modülde; Kalite Mühendisinin olaylara analitik düşünce tarzıyla yaklaşmasının sağlanması hedeflemekte ve problemleri çözmek için kullanabilecekleri özel kalite geliştirme araç ve teknikleri katılımcılara aktarılacaktır. Son olarak altıncı modülde; tepe yönetimin sağlıklı karar alması amacıyla,  kuruluş içinde sürdürülen kalite ve kontrol faaliyetlerinin performansının raporlanmasında kullanılacak teknikler ve yöntemler ele alınmaktadır.

Amaç:

 Kalite Mühendisi Yetiştirme Programı sayesinde;
• Vizyon sahibi,
• ISO/TS 16949:2009 Kalite Yönetim Sistemi Temel Şartlar ve İç Denetçi sertifikalarına sahip,
• ISO/TS 16949:2009 Kalite Yönetim Sistem denetimi, Proses, Ürün ve Tedarikçi denetimi yapabilen,
• APQP-PPAP, FMEA, MSA,SPC bilgi sahibi,
• Kontrol Planı hazırlayabilen,
• Kalite araç ve teknikleriyle ölçüm yapabilen,
• Takım bazlı problem çözme sürecine hakim
• Rapor hazırlayıp sunabilen,
Kalite Mühendisleri yetiştirilmektedir.

İçerik:

» Program içeriğini belge olarak indirmek için tıklayın

1. Modül: Kalite Mühendisliğine ilk adım
• Kalite Mühendisinin görevleri
•  Kalite Mühendisinin sahip olması gereken yetkinlikler
• Temel kalite bilgisi
• Otomotiv sektörünün dinamikleri
2. Modül: Sistem bilgisi
• ISO/TS 16949:2009 Kalite Yönetim Sistemi
• Diğer yönetim sistemleri
3. Modül: Analiz yeteneği
• ISO/TS 16949:2009 Kalite Yönetim Sistem denetimi
• Tedarikçi denetimi
• Proses denetimi
• Ürün denetimi

4. Modül: İleri ürün kalite planlaması süreci ve Kalite Mühendisinin rolü
• APQP-PPAP süreci
• Hata türleri ve etkileri analizi (FMEA)
• Kontrol planı hazırlama
• Ölçüm sistemi analizi (MSA)
• İstatistiksel Proses Kontrol (SPC)
5. Modül: Problem çözme yeteneği
• Kalite araç ve teknikleri
• Problem çözme yöntemleri
• 8D
• A3 tekniği
• Puko döngüsü
• SQDCM, QRQC ve T-Kart
6. Modül: Raporlama ve sunum yeteneği
• Rapor hazırlama
• Rapor sunma
• Program özeti
• Eğitim Değerlendirmesi
• Sınav

Yöntem:

Katılımcılar sayısına göre eğitimin başında 2 veya daha fazla takıma ayrılmaktadır. Teorik bilginin aktarımına paralel olarak eğitim boyunca sürekli olarak uygulamalarla konular pekiştirilmektedir. Eğitim sırasında oluşturulan takımların uygulamalardaki başarıları eğitmen tarafından puanlanarak; rekabet içinde dinamik bir öğrenme atmosferi yaratılmaktadır.
Eğitim başında ve sonunda gerçekleştirilen çoktan seçmeli sınavlar yardımı ile bilgi seviyelerindeki artış ölçülmektedir. Sonuç olarak katılımcıların eğitim sırasındaki performansları ile sınav sonucunda elde ettikleri başarı seviyesi dikkate alınarak, toplam başarı puanı oluşturulmaktadır.
InoTec sertifika programı katılımcılarına, uygulama metodu itibariyle fark yaratan, günümüzün sürekli gelişen sanayi koşullarına paralel olarak geliştirilen, proaktif yaklaşımlı eğitimler sağlamaktadır.

Katılımcılar:

Kuruluşlarında Kalite Departmanlarında görev yapan, kendini geliştirerek kuruluşuna katma değer sağlamayı amaçlayan Kalite Mühendisleri/Yöneticileri veya meslek hayatlarına kalite mühendisi/yöneticisi olarak devam etmek isteyen çalışanlar.

Kontenjan
20 kişi
Eğitimin Yeri
İzmir Best Western Hotel (Ulaşım)
Oturumlar
13 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
14 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
15 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
20 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
21 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
22 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
27 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat
28 Nisan 2015 Saat: 10:00     Süre: 7 saat

Bülent Yaman

1963 yılında İzmir’de doğmuş ilk ve orta öğrenimini Balıkesir ve İstanbul'da tamamlamıştır. 1982 yılında başladığı üniversite öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü'nde tamamlayarak 1986 yılında Metalurji Mühendisliği diploması alarak mezun olmuştur. Kalıphane Şefi, Tedarikçi Geliştirme ve Maliyet Analiz Şefi, ticari araçların gösterge panellerini ve plastik ve poliüretan iç giydirme parçalarını üreten bir kurumda Üretim, Ar-Ge ve Kalite bölümlerinde üst düzey yöneticilik ve otomotiv sektöründe, Üretim’den Tasarım’a kadar her bölümde görev yapmıştır. Bu aşamada Ar-Ge projelerinin yönetimi, kalite güvence faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgilenen departmanların yöneticiliğini yaptı ve çalıştığı firmaların ISO 9000 ve TS 16949, ISO 14001 Yönetim Sistemlerinin kurulması sürecinde liderlik yaptı. ISO 9000 kalite güvence sistemi, TS 16949 Kalite Güvence sistemi, Core Tools, kalite sistem denetçisi, yöneticiler için sunuş teknikleri, takım çalışması sistemi, kalite teknikleri, üretim teknolojileri konularında çok sayıda eğitim almış ve vermiştir. 2005 yılında kendi danışmanlık şirketini kurmuş ve çok sayıda şirkete yönetim, verimlilik, ISO 9000, TS 6949 kalite güvence sistemlerinin ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin kurulması, toplam kalite, FMEA, SPC, MSA, PPAP ve APQP, Kaizen, Problem Çözme Teknikleri, yalın üretim, proje yönetimi süreci konularında danışmanlık ve eğitim hizmeti vermiştir. ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ve OHSAS 18001:2007 Baş Denetçisi olan Bülent YAMAN 2011 yılında InoTec ailesine katılmıştır. İyi derecede İngilizce bilen Yaman, evli ve bir çocuk babasıdır.

Hamit Karadağ

1963 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Tesviye Öğretmenliği bölümüne girmiş ve 1986 yılında mezun olmuştur. 1994 yılında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal İşleri bölümünde master eğitimini tamamlamıştır. 1986-1993 yılları arasında Teknik Öğretmen olarak görev yapan Karadağ, 1993 yılında özel sektöre adım atmıştır. Otomotiv sektöründeki çeşitli ana ve yan sanayi kuruluşlarında Ekip Şefi, Kalite Animatörü, Yan sanayi Değerlendirme Sorumlusu, Kalite Güvence Müdürü, Proje Lideri ve İşletme Müdürü olarak görev yapmıştır. Bir çok kurumda ISO 9001, ISO/TS 16949 Kalite Yönetim Sistemleri yapılandırma, İstatistiksel Proses Kontrol Uygulamaları, Toplam Kalite Yönetimi, Toplam Üretken Bakım ve Süreç İyileştirme konularında Yönetim Danışmanlığı, APQP, PPAP, SPC, FMEA, MSA, İşletmelerde Modern Yönetim ve Liderlik, Toplam Kalite Yönetimi, ISO 9001 KYS, ISO 19011 İç Tetkikçi, Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslandırma, Eğitimde Toplam kalite yönetimi, ISO/TS 16949 KYS ve İç Denetçi, 5S, Toplam Üretken Bakım (TPM), Otonom Bakım, Kalite Maliyetleri, Otomotiv Sektörü Müşteri Özel İstekleri, Süreç Yönetimi ve İyileştirmeleri konularında eğitim vermiştir. Toplumsal sorumluluk bilinci kapsamında,1998 yılında Türkiye Kalite Derneğinin Bursa Şubesi kuruluş çalışmalarında aktif rol oynamış ve şubenin kurucu üyesi olarak görev almıştır. Daha sonra üç dönem Şube yönetiminde yer alarak 2005 yılına kadar Toplam Kalite Yönetimi ve EFQM konusunda tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini yürütmüştür. Yine 1998 yılında Bursa da KalDer adına Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi isimli ilk paneli organize etmiş Özel sektör, Üniversite ve Orta öğretim kurumlarını aynı platformda buluşturarak konunun tartışılmasını sağlamıştır. KalDer Bursa şubesinde Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları konusunda bir çalışma grubunun oluşturulmasını sağlamış ve bu bilincin yaygınlaştırılması için gönüllü olarak seminerler ve eğitimler vermiştir. 2010 yılında InoTec ailesine katılan Karadağ, eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir. IRCA Kayıtlı ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Baş Denetçisidir. Fransızca ve İngilizce dillerini bilmektedir.

Hayati Çağlar

InoTec Genel Müdür / Master Eğitmen / Danışman InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şti. kurucu ortağı Hayati Çağlar, şirketlerin mevcut durumlarının analiz edilmesi, potansiyellerinin açığa çıkarılarak kurumsallaşması, büyütülmesi ve karlılıklarının arttırılmasına yönelik temel uzmanlık alanlarına sahip projelere liderlik etmekte olup, bu uzmanlık alanlarının detayları aşağıda belirtilmiş olan projeler sonucunda elde edilmiş deneyimlere dayanmaktadır. 1968 yılında Sivas`da doğdu. İlk ve orta eğitimini Malatya`da tamamladı. 1984 yılında başladığı üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi, Metalurji Mühendisliği Bölümünde iyi derece ile tamamlayarak 1988 yılında Metalurji Mühendisliği diploması aldı. Mezun olduğu yıl Çuhadaroğlu Alüminyum San ve Tic. A.Ş.`de Kalite Kontrol Şefi olarak işe başladı.1990–1995 yılları arasında Clausthal Teknik Üniversitesi / Almanya`da malzeme ve döküm konularında master ve iyi dereceyle mezun oldu. Master eğitimi sırasında Ford, Bosch, Preussag, Pleisner başta olmak üzere yirmiyi aşkın şirkette proje çalışması yaptı. 1995 - 1997 yılları arasında Türkiye Şişecam Fabrikaları`na bağlı Ferro Döküm San. ve Tic. A.Ş.`de Ar-Ge Sorumlusu olarak çalıştı ve çok sayıda Ar-Ge Projesi`nin hazırlanması ve yürütülmesinde görev aldı. 1997 - 1998 yılları arasında Transtürk Holding`e bağlı Makina Takım Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş.`de Ar-Ge Sorumlusu ve Kalite Yöneticisi olarak çalıştı. Bu aşamada TÜBİTAK-TEYDEB ve TTGV tarafından desteklenen AR-GE projelerinin yönetimi, kalite güvence faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgilenen departmanların yöneticiliğini yaptı. ISO 9001 kalite güvence sistemi, EFQM Model, kalite sistem denetçisi, yöneticiler için sunuş teknikleri, takım çalışması sistemi, kalite teknikleri, teknoloji yönetimi, malzeme ve malzeme üretim teknikleri gibi konularda çok sayıda eğitim aldı ve verdi. Makine Takım Şirketler Grubu`nda denetçilerin kalite sistem denetçilerinin eğitimi ve baş denetçilik görevlerinde bulundu. SGP 2000 Modeli adını taşıyan bireysel öneri ve takım çalışması sisteminin oluşturulması ve uygulamasına liderlik etti ve 1998 yılında Kalite Kongresi`nde tebliğ olarak sundu. Transtürk Holding şirketler grubu içinde yürütülen toplam kalite çalışmalarına aktif olarak katıldı. 2001 yılında konusunda uzman danışman ve eğitmen kadrosu ile birlikte teknik danışmanlık sektöründe hizmet vermek amacıyla InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı Ltd. Şirketini kurdu. 2001 Yılında IMES-KOSGEB bünyesinde KOBİ’ ler için Stratejik Planlama ve Yeni Ürün Geliştirme – Pazara Sunum Süreci, Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA), İstatistiksel Proses Kontrol (SPC) eğitim projelerinde yer aldı, 2002 – 2004 yılları arasında KOSGEB Danışman ve Eğitmen havuzunda yer alarak, çok sayıda kurumun devlet desteklerinden yararlanarak ISO 9001, QS 9000 ve ISO/TS 16949 Kalite Sistem Belgelendirme altyapısı kurulum projesine liderlik etti. 2004 yılında şirketlerin kalite departmanlarındaki nitelikli Kalite Yöneticilerinin eksikliğini görerek, bu eksikliğini gidermek amacı ile Kalite Yöneticisi Yetiştirme Sertifika Programı projesini başlattı. 2005 yılında otomotiv sektörüne özel ürün geliştirme tekniklerini (Müşteri özel istekleri tespiti, FMEA, SPC, MSA, 8D, 5S, Proje Yönetimi, Verimlilik vb.) APQP-PPAP Sertifika Programı olarak dizayn ederek, otomotiv sektörü için çok sayıda nitelikli elemanın genel katılıma açık eğitimler ve kuruma özel programlar vasıtası ile yetiştirilmesine liderlik etti. 2006 yılında Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ile başlattığı işbirliği çerçevesinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların ürün geliştirme süreçlerinin etkinliğinin ve üretim verimliliklerinin arttırılmasına yönelik çok sayıda eğitim ve danışmanlık projesi yürüttü. 2005 yılından bu yana Kalite Yöneticisi Yetiştirme Sertifika Programı, APQP-PPAP Sertifika Programı’na ilave olarak eğitmen yetiştirmeye yönelik İnoTrain, yönetici yetiştirmeye yönelik Modüler Yöneticilik, üretim verimliliğini arttırmaya yönelik Yalın Üretim, Verimlilik Arttırma ve Maliyet Düşürme, Ölçme ve Kalite Kontrol, ürün geliştirme sürecine yönelik Hedef Maliyet Odaklı Ürün Geliştirme, Proje Mühendisliği, Yalın Altı Sigma Sertifika Programları ve 50’nin üzerinde eğitim programını ekibi ile geliştirdi ve geliştirmeye devam etmektedir. 2009 yılında TC Başbakanlık, Dış Ticaret Müsteşarlığı eğitmenleri arasında yer aldı ve çok sayıdaki eğitim programını yönetti ve halen yönetmektedir. 2010 yılında ekibi ile 12K Üretim Sistemi Mükemmellik Modeli’ni geliştirdi ve devlet destekleri kapsamında TAYSAD üyesi 10 firmanın rekabet kabiliyetini arttırmaya yönelik proje başlattı. 2008 yılından bu yana şirketlerin Stratejik Planlarının oluşturulması, Balanced Scorecard yardımı ile KPI’larının ölçülmesi, ürün geliştirme süreçlerinin geliştirilmesi ve yalın üretim teknikleri kullanılarak üretim verimliliklerinin arttırılması yolu ile büyümeleri ve karlılıklarının arttırılmasına yönelik projelere odaklanarak, şirketlere danışmanlık vermektedir. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Malzeme Ana Bilim Dalı`nda doktora eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TUGİAD) Denetleme Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürüten Hayati Çağlar bir çocuk babasıdır.

Bülent Yardımcı

Eğitmen EĞİTİM VE KARİYER HAYATI · 1987-1993 İTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisi · 1994-2008 Mita Kalip ve Döküm San.A.Ş Kalite ve İş Geliştirme Yöneticisi · 2008-2012 Korkmaz Çelik A.Ş Otomotiv Grubu Yöneticisi UZMANLIK ALANLARI · Proje Yönetimi · Yüksek Basınçlı Döküm Süreci · Malzeme · Kalite Yönetim Sistemleri · Üretim Süreci Teknikleri ( APQP – FMEA – SPC – MSA ) · Problem Çözme Teknikleri · Yalın Üretim Teknikleri ( Kaizen , 5S ) PROJELERİ · ISO 9001 Alt Yapı Kurulumu · ISO / TS 16949 Alt Yapı Kurulumu · İş Geliştirme ve Süreç İyileştirme Yalın Üretim Devreye alma ve danışmanlık · 1970 İstanbul · Evli ve bir kız çocuk babası

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.