Talep Oluşturan Satış Teknikleri (A.Faruk ŞENER)

Eğitim Tarihi: 23 Mayıs 2014
Yer: İstanbul
Türü Seviye Kategori Ücret
Sınıf Eğitimi Başlangıç
İleri
Orta
İnsan Kaynakları
Kişisel Gelişim
Satış Pazarlama
Teknik Eğitimler
425,00 TL + KDV
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

Amaç:

Klasik satış eğitimleri bütün firmaların ve markaların müşteri karşısında eşit olduğu varsayımı üzerine inşa edilmişlerdir.  Reel Pazar şartlarında ise satışçıların satış faaliyeti ve başarısı sattıkları ürünün, firma ve marka konumuna bağlıdır. Güçlü bir markanın satışçısı ile takipçi bir markanın satışçısı aynı şartlarda mücadele etmezler. Şartlar ikincilerin aleyhinedir. Takipçi bir markanın satışçıları için süreç çok daha zordur. Bir satışçı kuvvetli bir marka desteğinden yoksunsa veya yoğun rekabet şartları altında çalışıyorsa veya ürünler/hizmetler arasında farklılaşma düzeyi düşükse satışta daha sabırlı, kararlı ve yaratıcı olmak zorundadır.

Bu eğitim daha zor şartlarda satış yapmak zorunda kalan satışçılar için hazırlanmıştır. Satış sürecinde müşteride satınalma arzusu yaratmadan satış yapılamayacağı gerçeğinden yola çıkarak birebir satış görüşmelerinde müşteride talebi uyarma, açığa çıkarma ve oluşturma süreçleri üzerinde durulacaktır. Eğitim içeriği,  çağdaş pazarlama ve marka teknikleri ile klasik ve ileri düzey satış tekniklerinin kişisel deneyimlerimlerle sentezlenmesinden oluşturulmuştur.

İçerik:

 • Satış Türleri Nedir?
 • Neden ve Ne Zaman Talep Oluşturan Satış
 • Talep Oluşturan Satış ve Talep Karşılayan Satış Arasındaki Farklar
 • Temel Satış Süreçleri ve Elementleri
 • Marka Bilinirliği/Sadakati Seviyeleri ve Satış
 • Müşteri İle Ürün Arasındaki İlişki
 • Satışta Görüşme Süreci ve Klasik Sunum Stratejileri
 • Klasik Sunum Stratejilerinin Yetersizlikleri
 • Talep Oluşturma Stratejisinin Geliştirilmesi
 • İhtiyaç ve Faydaların Araştırılması
 • Talep Oluşturma Süreci
 • Talep Oluşturmada Soru Tekniklerinin Kullanılması
 • İhtiyaç ve Fayda Neden Farklıdır?
 • Faydanın Boyutları Nedir?
 • Asıl ve Tali Faydaların Ayrıştırılması
 • Doğru Fayda Kümelerinin Belirlenmesi
 • Fayda İddialarının Kanıtlanması
 • Kanıt Sürecinde Yaratıcı Sunum Teknikleri
 • Özet ve Değerlendirme

Hedef Kitle:

Özellikle sektörlerinde lider olmayan tüm firmalar ile B2B iş yapan firmaların satış ekipleri.

Eğitmen: A.Faruk ŞENER

İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği mezunu olan A.Faruk Şener yaklaşık 18 yıldır satış&pazarlama işiyle uğraşıyor.

1999 yılında Aygaz’ın satış grubunda işe başlamış ve toplam 5 yıl hem satış hem de pazarlama gruplarında çalışmıştır.

2005 yılında Bpgaz’ın satış grubuna geçerek saha müdürü ve bölge satış müdürü olarak Anadolu’da geniş bir coğrafyada çalışmıştır.

Bpgaz sonrasında Turkuaz Petrol’de LPG Satış Pazarlama Müdürü olarak yer alarak otogaz sisteminin kuruluşuna katkıda bulunmuştur.

LPG sektöründeki daralma nedeni ile sektör değiştirme kararı alarak Belgin Madeni Yağlar A.Ş.de Motor Yağları Satış Müdürü olarak çalışmaya başlamıştır.

Daha sonra Castrol bünyesinde Distribütör Satış Müdürü ve Borpower’da Satış Pazarlama Müdürü olarak çalıştı.

Profosyonel iş hayatının rutin temposu artık tatmin etmeyince 2012 yılında pazarlama danışmanlığına başladı. Farklı sektörler, farklı ürünler, farklı markalar için stratejik çalışmalar yapmak üzere kollarını sıvadı.

Meslek yaşamı boyunca Türkiye’nin çok geniş bir coğrafyasında aktif bir satış faaliyeti yürütmüştür. Üç farklı sektörde yüzlerce bayi ile çalışmış onlarca yeni bayilik oluşturmuştur. Yeni bayilik yapılanması için yüzlerce görüşme yapmıştır. Bu çalışmalar mesleki deneyimin yanısıra Anadolu iş yaşamını, tüccar ve esnaflarını tanıma ve anlama fırsatı kazandırmıştır.

Üç farklı sektörde ve marka gücü olan ve olmayan şirketlerin satış faaliyetini yürütmekten dolayı satış ve bayi kanalı yönetiminin farklı Pazar şartlarında aldığı şekilleri gözlemlemiş en önemlisi bu şartlarda satış mücadelesi vermiştir.

Mesleki olarak ilgi alanı marka gücü olmayan/Pazar payı küçük şirketlerin markalaşma çalışmasına paralel olarak satış ve bayi kanalının organizasyonudur.

Pazarlama ve marka yönetimine ayrıca ilgi duyan A.Faruk Şener’in www.marketingturkiye.com ve www.markam.biz sitelerinde marka yönetimi hakkında yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Pazarlama ve marka konusunda deneyim ve görüşlerini ülkemizdeki yaşananan canlı vakalar ile, www.kobitek.com portalında kurduğu “Arkam Yok Markam Var” bölümünde yayımladığı makaleler ile incelemeye devam etmektedir.

Kontenjan
20 kişi
Eğitimin Yeri
Caferağa Mah. Albay Faik Sözdener Cad. No:31 34710 Kadıköy - İstanbul / Türkiye (Ulaşım)
Eğitim Zamanı
23 Mayıs 2014 Saat: 09:30     Süre: 8 saat
Öncesi
Bu eğitim daha önce 13 kez verildi

Tansu Cesurtürk

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.