YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ

Eğitim Başlangıcı: 24 Şubat 2015
Yer: İstanbul
Türü Seviye Kategori Ücret
Sınıf Eğitimi İleri İnsan Kaynakları Ücreti açıklanmamış.
GENEL BAKIŞ
EĞİTMENLER
YORUMLAR
SORU SOR

Kimler Katılmalı :

Şirket içerisindeki, eleman seçme-yerleştirme görüşmelerini yapan tüm orta ve üst düzey yöneticiler ve insan kaynakları departmanı çalışanları

Neden :

Doğru işe doğru elaman yerleştirmek, yeni iş güvencesi yasası, performans değerlendirmelerin daha önemli hale gelmesi ve personel sirkülasyonunun düşürülmesi gibi sebeplerden dolayı çok daha can alıcı bir uygulama haline gelmiştir.

Doğru seçimin yapılması da mülakatların maksimum düzeyde etkili ve verimli olması ile doğru orantılıdır. Bu verimin elde edilmesi ise iletişim becerilerinin mülakatlarda doğru kullanılması ile mümkün olmaktadır.

Eğitimin amacı bu yönde yeni beceriler kazandırmak ve mülakat teknikleri öğretmektir

Kazanımlar :

İşe alım görüşmeleri yapan her pozisyondaki çalışanın, adayla geçirdikleri belirli sürede, adayı maksimum seviyede tanıyabilmelerini sağlamak, doğru, etkin ve sonuç odaklı soruları sorabilmek, gelen cevapları tarafsız skalalarla değerlendirebilme ve karşılaştırabilme yetisi kazanmalarını sağlamaktır.

Süre :

2 Gün

Kontenjan
10 kişi
Eğitimin Yeri
NMT Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Koşuyolu Cad. Salih Omurtak Sk. No:5 Koşuyolu / İSTANBUL Telefon: (216) 546 03 70 (Ulaşım)
Oturumlar
24 Şubat 2015 Saat: 09:30     Süre: 8 saat
25 Şubat 2015 Saat: 09:30     Süre: 8 saat

EBRU YAMAN

Ebru Yaman, insan kaynakları ve çeşitli kişisel gelişim konularında danışman ve eğitimci olarak görev yapmaktadır. 1972, İstanbul doğumludur. Saint Benoit Fransız Lisesi, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü, İnsan Kaynakları Yönetici Geliştirme Programında eğitim görmüştür. ABD’de Hunter College of New York University’de İngilizce Sertifika Programı’na ayrıca, Sylea Labinal bünyesinde, Fransa, Cahors ve Toulouse daki otomotiv sektörü ağırlıklı fabrikalarda, çeşitli İnsan Kaynakları Eğitim Programlarına katılmıştır. İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalarına, 1998 yılında Nursan Elektrik Donanım A.Ş / Sylea Labinal de başlamış. Sırasıyla, Eğitim, İnsan Kaynakları uzmanlığı görevlerinden sonra, İnsan Kaynakları Şefi olmuştur. 2001-2003 yılları arasında çalıştığı NMT Danışmanlık Ltd. Şti.’ nde hem İnsan Kaynakları alanında Sistem Danışmanlığı yapmış, hem de İnsan Kaynakları ve Kişisel Gelişim ağırlıklı olmak üzere farklı sektörlere çok sayıda eğitim vermiştir. 2003 – 2004 yılları arasında Türk Ekonomi Bankası A.Ş’ de, Kariyer Planlamadan sorumlu olarak çalışan Ebru Yaman, 2004 yılından itibaren Ernst & Young Eğitim Danışmanlığı Bölümü’nde eğitim danışmanı olarak çalışmalarına devam etmiştir. 2007 Temmuz ayında Ernst&Young’ ın İnsan kaynakları ve eğitim bölümünü kapatma kararı almasından itibaren NMT Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde eğitimci olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ebru Yaman’ın eğitim verdiği firmalardan bazıları, Sütaş, Dora, Tümsaş, Bank Pozitif, Avon, Denizbank, TEB, Orhan Holding, Tantaş, Shell, Borusan Holding, Nestle Waters, Amerikan Hastanesi, Altınbaş, İskenderun Enerji, Manpower, Novo Nordisk, Divan, Ford Otosan, Gefco Lojistik, İngiliz Başkonsolosluğu, Kipa MNG T Bank, Jotun Boya, Coşkunöz Holding, Yataş, Enerjisa, Rönesans Holding’dir. Eğitimci olarak, yurtiçi ve yurtdışında katıldığı eğitimler sonucu özellikle: • İnsan Kaynakları Yönetimi • İletişim Becerileri • Eğitici Eğitimi • Sunum Teknikleri • Personel Seçimi ve Yetkinlik Bazlı Görüşme Teknikleri • Kariyer Yönetimi • Performans Yönetimi • Zaman Yönetimi • Toplantı Yönetimi Konularında uzmanlaşmıştır.

Bu eğitime henüz yorum yapılmamıştır.

Daha Önceden Sorulan Sorular

Sorulmuş hiç soru yok.